|
Polacy w Wielkiej Brytanii . Wielka Brytania, Szkocja, Fort William, Szkocja.Odwiedz dzial mieszkania, benefity w Szkocji.Szkocja to nasz drugi dom
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
dorcia
Administrator
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 1750
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 11 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Fort William
|
Wysłany: Czw 10:16, 23 Lis 2006 Temat postu: Emerytura -Uk informacje |
|
|
Emerytura informacje
Rozróżniamy sześć klas National Insurance contributions:
Klasa 1:
Osoby które są zatrudnione przez inne osoby plącą klasę 1 składek. Ich wysokość zależy od wielkości zarobków. Składki na tą klasę są obliczone i potrącane z zarobków przez pracodawcę.
Klasa 1A:
Płacona przez pracodawców którzy dostarczają pracownikom pewnych, wyznaczonych korzyści również do użytku prywatnego, np. samochód, paliwo.
Klasa 1B:
Płacona przez pracodawców którzy uzgodnili z Urzędem Podatkowym (Inland Revenue) metodę w której wysokość składki uzależniona jest od wysokości zarobków, tzw Pay As You Earn (PAYE) Settlement Agreement (PSA)
Klasa 2:
W wysokości £2.05 tygodniowo. Dotyczy ona osób które:
- pracują jako self-employed
- ukończyli 16 lat
- są poniżej wieku emerytalnego (mężczyźni – do 65 lat, kobiety – do 60 lat)
- nie są wyłączeni z odpowiedzialności do płacenia składek.
Klasa 3:
Osoby które nie mogą płacić klasy 1 lub 2 składek (np. nie pracują lub przebywają za granicą) mogą płacić dobrowolna klasę składek - 3, w wysokości £7.15 tygodniowo; nie tracą wtedy uprawnień emerytalnych. Klasę 3 można również płacić, jeśli opłaty na pozostałe klasy składek nie były wystarczające do pokrycia ewentualnego zasiłku i innych świadczeń w przyszłości.
Klasa 4:
Każdy self-employed który przekroczy pewną ustaloną wysokość dochodu (kwotę zwolnioną z podatku, w roku 2004/2005 jest to £4745.00) musi zapłacić również klasę 4 National Insurance contributions oprócz klasy 2.
Klasy 4 nie muszą płacić osoby które:
- są w wieku emerytalnym;
- nie są mieszkańcem UK do celów podatkowych w ciągu roku podatkowego;
- są nurkami lub nadzorcami nurkowania związanymi z badaniami lub działalnością wykorzystywania - eksploatowania zbiorników wodnych UK, - ich zarobki są opodatkowane ustalonymi zasadami.
Klasę 4 składek należy wyliczyć i zapłacić wraz z rocznym rozliczeniem podatku. Jej wysokość zależy od dochodu do opodatkowania który wykazuje się w rocznym rozliczeniu podatku - Self Assessment (jest to 8% dochodu pomiędzy £4745 - £31 720.00, jeśli przekroczy siętę kwotę to jest jesycye dodatkowy 1%)
Jeśli osoba pracuje jako self-employed i jednocześnie jest zatrudniona przez inna osobę musi płacić klasę 2 składek jako self-employed jak również klasę 1 potrąconą z zarobków. Istnieje pułap całkowitej kwoty składek jaką trzeba zapłacić w ciągu jednego roku.
Kiedy zaczynamy płacić National Insurance Contributions?
Z chwila rozpoczęcia działalności. Kiedy stajemy się self-employed musimy zarejestrować się w Urzędzie Podatkowym - Inland Revenue i zaplanować rodzaj płatności. Można to zrobić za pomocą Direct Debit (automatycznego przelewu pieniędzy z konta co miesiąc) lub kwartalnie w formie rachunku. Jeśli chcemy opłacać składki za pomocą Direct Debit Inland Revenue przyśle nam list mówiący kiedy zostanie pobrana pierwsza rata składek. Musimy upewnić się wtedy, że mamy na koncie wystarczającą ilość pieniędzy (£28,00) Oplata pobierana będzie z konta w każdy drugi piątek miesiąca. Klasa 4 jest obliczana oraz pobierana jako cześć Self Assessment, czyli rozliczenia rocznego podatku.
Nie trzeba rejestrować się w Inland Revenue, jeśli pracuje się jako self-employed na pól etatu (part time) lub jeżeli ma się poniżej 16 lat lub jest się w wieku emerytalnym. To samo dotyczy osób wykonujących swoją prace jako self-employed w wolnym czasie.
Jeśli nie zarabiasz dużo.
Jeśli twoje zarobki netto, to znaczy twój zysk po odliczeniu kosztów jego uzyskania jest poniżej ustalonego poziomu (w roku podatkowym 20032004 poziom ten wynosi £4095 możesz starać się o wyłączenie z opłacania składek. Można ciągle opłacać klasę 2 składek aby zabezpieczyć swoje uprawnienia.
Jeśli jesteś chory.
- możesz zapytać o zasiłek dla niezdolnych do pracy (Incapacity Benefit) w Social Security Office. Pamiętaj, że zapytają cię o świadectwo lekarskie.
Nie musisz opłacać NI contributions za cały tydzień jeśli:
- jesteś niezdolny do pracy, nawet jeśli otrzymujesz jakieś korzyści;
- otrzymujesz zasiłek dla niezdolnych do pracy (Incapacity Benefit), zasiłek macierzyński (Maternity Allowance), dodatek dla niepracujących (Unemployment Supplement to Industrial Injuries Benefit lub War Disablement Benefit).
Jeśli jesteś chory tylko przez część tygodnia musisz i tak zapłacić składkę.
National Insurance Contributions
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
magba
Gaduła
Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 4 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Londyn
|
Wysłany: Sob 16:37, 06 Sty 2007 Temat postu: |
|
|
Dorcia interesuje mnie jesli ja jestem w Londynie House wife i siedze w domu wychowuje syna to jak mi sie to tu liczy?
Bo jesli moj maz pracuje to mu sie latka licza i lata przepracowane, a co np. z kobietami co wychowuja dzieci i sa house wife.
Jesli mogla bys mi na to pytanie udzielic odp. to z gory Dzieki.
Pozdrawiam
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
dorcia
Administrator
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 1750
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 11 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Fort William
|
Wysłany: Śro 0:31, 10 Sty 2007 Temat postu: |
|
|
niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie emeryturami zaczelam sie interesowac nie dawno i narazie mam za malo informacji aby udzielac rady
ale :
1 Q: Emerytura w Wielkiej Brytanii
A: Emerytura rządowa w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie maksymalnie 82,05 funta tygodniowo. Obecny system zakłada, że pracownicy sami oszczędzają na swoje emerytury, a rządowy zasiłek jest jedynie ich uzupełnieniem. Mieszkańcy UK mogą korzystać z trzech rodzajów emerytury: State Pension (emerytura państwowa), Personal Pension (emerytura prywatna), Company Pension (emerytura firmowa).
2 Q: State Pension czyli emerytura państwowa
A: Do jej pobierania uprawnieni są mężczyźni, którzy opłacali składki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance contributions) przez 44 lata i kobiety, które płaciły składki przez 39 lat.
Jeśli przez jakiś czas nie pracowałeś, bo np. opiekowałeś się dziećmi, liczba lat kwalifikujących cię do otrzymania emerytury rządowej zostanie zmniejszona o ten okres. Prawa matek, ojców i opiekunów osób niepełnosprawnych chroni rządowy program Home Responsibilities Protection.
Żeby przepracowany rok został zaliczony do emerytury, musisz zarobić co najmniej 4264 funty, jeśli jesteś zatrudniony i 4345 funtów jeśli jesteś samozatrudniony. Jeśli nie przepracowałeś wymaganych 44 (lub 39) lat, wciąż możesz uzyskać emeryturę państwową w wysokości co najmniej 20,05 funtów tygodniowo, jednak musisz mieć 'zaliczone' co najmniej 25 procent wymaganych lat pracy. Mężczyźni mogą przejść na państwową emeryturę po skończeniu 65 lat, kobiety - 60 (od 2020 roku również 65). Pamiętaj jednak, że państwowa emerytura to zaledwie 82,05 funta tygodniowo.
3 Q: Personal Pension czyli emerytura prywatna
A: Emerytura otrzymywana od banku, kasy oszczędnościowej lub towarzystwa ubezpieczeniowego, czyli instytucji inwestujących w twoim imieniu twoje oszczędności przez lata poprzedzające emeryturę. Emeryturę prywatną można zacząć pobierać już w wieku 50 lat. Żeby zachęcić mieszkańców Wysp do oszczędzania na rzecz przyszłej emerytury, wprowadzono ulgi podatkowe od kwot przeznaczonych na ten cel.
Oznacza to, że od zarobionych przez ciebie pieniędzy, które wpłacisz na konto emerytalne w banku, towarzystwie budowlanym lub ubezpieczeniowym zapłacisz niższy podatek. Na każde 78 funtów wpłacone do funduszu emerytalnego przypada ulga w płaconym podatku w wysokości 22 funtów.
Personal Pension są zalecane osobom: samozatrudniającym się; niepracujących (mogących sobie pozwolić na opłacanie składek na fundusz emerytalny); pracownikom (którym pracodawca nie oferuje zakładowego funduszu emerytalnego); zatrudnionym (którym nie odpowiadają warunki zakładowego funduszu emerytalnego), pracownikom o umiarkowanych dochodach, którzy chcieliby powiększyć emeryturę otrzymywaną z zakładowego funduszu emerytalnego.
Do emerytur prywatnych zalicza się także Stakeholder Pension, gdzie składek nie trzeba opłacać regularnie i mogą one wynosić zaledwie 20 funtów. Fundusze oferujące Stakeholder Pension mają niższe koszty administracji, mają jednak mniej opcji do wyboru.
4 Q: Company Pension czyli emerytura firmowa
A: Fundusz emerytalny ustanowiony przez pracodawcę dla zatrudnionych przez niego pracowników. Jego warunki zależš od umowy z pracodawcš, zwykle jednak pracownik wpłaca na fundusz pewien procent zarobków (najczę?ciej 5 procent - ta kwota jest wolna od podatku), a pracodawca dokłada od siebie drugie tyle i pokrywa koszty administrowania funduszem. W ten sposób twoja emerytura rośnie dwa razy szybciej, niż gdybyś oszczędzał na nią sam, korzystając z funduszu Personal Pension.
5 Q: Pomoc socjalna
A: Osoby pobierające emeryturę mogą być uprawnione do pomocy socjalnej ze strony państwa. Jeśli skończyłeś 60 lat, a tygodniowy dochód nie przekracza 109,45 funtów możesz otrzymywać różnicę pomiędzy twoim dochodem, a wymienioną kwotą z tytułu Guarantee Credit.
Jeśli pozostajesz w związku, a wasze wspólne tygodniowe dochody nie przekraczają 165,07 funtów, również zostanie wam wypłacone wyrównanie. Po skończeniu 65 lat możesz być uprawniony do dodatkowego świadczenia z tytułu Savings Credit w wysokości 16,44 funtów tygodniowo (jeśli jesteś samotny) lub 21,51 funtów (na parę, jeśli pozostajesz w związku).
Guarantee Credit razem z Savings Credit składają się na świadczenie zwane Pension Credit.
Winter Fuel Payment to świadczenie wypłacane zwykle w listopadzie, mające pomóc w pokryciu kosztów ogrzewania mieszkania podczas zimy. Zależy od dochodów i wynosi od 100 do 300 funtów wypłacanych jednorazowo. W utrzymaniu ciepła w domu pomagają też zasiłki Cold Weather Payment i Warm Front Scheme.
Po skończeniu 60 lat będziesz uprawniony do 50-procentowej zniżki na bilety autobusowe, a po skończeniu 75 lat zostaniesz zwolniony z opłacania licencji telewizyjnej.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
dorcia
Administrator
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 1750
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 11 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Fort William
|
Wysłany: Śro 0:35, 10 Sty 2007 Temat postu: |
|
|
i kolejne informacje juz z innego zrodla :
Ubezpieczenie społeczne (emerytalne)
Obywatele polscy pracujący w innych krajach UE podlegają ubezpieczeniu społecznemu w tych krajach. Oznacza to, że pracując w Wielkiej Brytanii będziemy tam opłacać składki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions - odpowiednik składek ZUS). Składki te będzie odprowadzał pracodawca; w przypadku samozatrudnienia składki te będziemy odprowadzać sami.
Okres pracy w Wielkiej Brytanii (również na zasadzie samozatrudnienia) jest wliczany do stażu pracy. Nie ma potrzeby odprowadzania dodatkowych dobrowolnych składek na ZUS, aby zachować uprawnienia emerytalne. Praca w Zjednoczonym Królestwie w niczym nie pogarsza naszej sytuacji z punktu widzenia ubezpieczenia społecznego.
Okres pracy za granicą w obrębie UE zawsze wlicza się do stażu pracy w Polsce, w związku z tym praca w innym kraju UE nie opóźni momentu, w którym nabędziemy prawa do emerytury. Sumowaniu podlegają wszystkie okresy pracy w każdym z krajów UE.
Jeżeli pracowaliśmy w danym kraju UE łącznie dłużej niż rok, a nasz łączny, zsumowany staż pracy we wszystkich krajach UE (w tym w Polsce) jest wystarczający do uzyskania emerytury w tym kraju, nabywamy prawo do uzyskania emerytury również z tego kraju. Emerytura będzie wypłacana w części odpowiadającej okresowi, w którym składki były odprowadzane w tym kraju.
Jeżeli nie pracowaliśmy w danym kraju dłużej niż rok, okres pracy w tym kraju zostanie nam zaliczony do emerytury na takich samych zasadach, jakbyśmy w tym czasie pracowali (wykonywali działalność gospodarczą) i odprowadzali składki w Polsce.
Oznacza to, że pracując np. 25 lat w Polsce i 20 lat w Wielkiej Brytanii, uzyskujemy w obydwu krajach prawo do emerytury, jakie przysługuje osobie posiadającej 45 letni staż pracy - w odpowiedniej części. Z każdego z tych krajów będziemy otrzymywać część emerytury.
Emerytury muszą być wypłacane na tych samych zasadach, na jakich wypłacane są one obywatelom państwa, z którego otrzymujemy emeryturę. Nie jest dopuszczalna dyskryminacja obywateli innych krajów ani odmienne traktowanie własnych obywateli mieszkających w innym kraju.
Należy pamiętać, że przyznanie emerytury nie musi następować automatycznie i konieczne może być wystąpienie do danej instytucji ubezpieczeniowej o wypłatę emerytury. Obecnie instytucją odpowiedzialną za wypłatę emerytur w Wielkiej Brytanii jest Department for Work and Pensions (j. ang.). We własnym interesie należy przechowywać wszystkie dowody opłacania składek ubezpieczeniowych za granicą (dowody wpłaty, dokumenty wystawiane przez pracodawcę). Więcej informacji na ten temat w języku polskim znaleźć można na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
magba
Gaduła
Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 4 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Londyn
|
Wysłany: Śro 9:27, 10 Sty 2007 Temat postu: |
|
|
Troszke sobie poczytalam.
Naprawde wielkie dzieki Dorcia
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
dorcia
Administrator
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 1750
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 11 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Fort William
|
Wysłany: Sob 13:22, 12 Sty 2008 Temat postu: |
|
|
up moze jeszcze komus sie przyda
Emerytury i renty za granicą
Jeśli za krótko pracowałeś w Polsce, by dostać emeryturę lub rentę, ZUS doliczy ci okres ubezpieczenia za granicą w państwach objętych koordynacją. Jeśli za krótko pracowałeś za granicą, odpowiednik ZUS w tych państwach doliczy ci okres ubezpieczenia w Polsce.
Praca w każdym z państw objętych koordynacją liczy się do stażu potrzebnego do uzyskania emerytury lub renty, a praca w Polsce do takiego stażu w każdym z tych państw. Zasada sumowania okresów ubezpieczenia dotyczy zarówno pracowników, jak i osób pracujących na własny rachunek...
czytaj dalej
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez dorcia dnia Nie 11:40, 13 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
grzechu09
Nowy na forum
Dołączył: 26 Kwi 2009
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: birmingham
|
Wysłany: Nie 12:50, 26 Kwi 2009 Temat postu: |
|
|
A MAM PYTANIE PRACUJE W ANGLI PONAD 4.5 ROKU I SLYSZALEM ZE PO PRZEPRACOWANIU MIN 5 LAT PRZYSLUGUJE ANGIELSKA EMERYTURA PO SKONCZENIU 65r. CZY TO PRAWDA PONIEWAZ MYSLE NAD POWROTEM DO POLSKI ALE JEZELI TO PRAWDA TO ZOSTALBYM JESZCZE DO SKONCZENIA TYCH 5CIU LAT
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|